Home »
 

Students

 

Graduate Students (completion times are tentative):

2017 Ofir Shwartz (Ph.D., Direct track). Topic: Secure Machine.

 

Past Graduate Students

PhD

1999 Noam Bloch:  “Selective exploitation of redundancy for performance enhancement in  the presence of uncertainties.”
2006 Liran Liss (direct track): “Realizing the performance of contemporary parallel and distributed systems: theoretical and systems perspectives.”
2007 Tomer Kol:  “Using Storage Space and Stored Data to Mitigate Storage and Communication Performance Bottlenecks.”
2014 Amit Berman:  “Non-Volatile Memory Enhancement: a Cross-Layer Approach.”

MSc

1995 Noam Bloch: “Operation of non-bus-oriented all-optical single-hop interconnections.”
1995 Frank Ghenassia: “An adaptive multimedia presentation system and its underlying operating system support.”
1995 Yaron Nachman: “Reducing the wireless resource needed for tracking mobile users in cellular communication networks.”
1995 Ittai Tadmor: “Track-Pairing: Novel Data Layout for VOD Servers with Multi-Zone-Recording Disks.”
1996 Ronen Perets: “A switch architecture for video-on-demand servers.”
1997 Tomer Kol: “Informed-source coding-on-demand (ISCOD) for efficient dissemination of information over a broadcast channel.”
1998 Yaron Keren: “Judicious use of redundancy for improved performance in ALOHA networks.”
1998 Mark Mokryn: “Intellijuke — a smart hierarchical storage server.”
1999 Ayal Avrech: “Parallel associative computing: architectures, applications and future directions.”
1999 Dan Steinberg: “A novel traffic analyzer for the IEEE 1394 serial bus and its use for performance characterization and analysis.”
1999 Dror Baron: “Multiple Working Points and Multislot-Message Coding in Multichannel ALOHA with Deadlines.”
2000 Ron Mondri: “Tailor-Made transmission for efficient Near Video-On-Demand service.”
2002 Yoram Revah: “Utilization of Power Capture for Delay-Constrained Throughput Maximization in Multi-Channel ALOHA Networks.”
2002 Hrvoje Billic: “TCP/IP Pipelining – Improving Performance of large transfers over standard Gb/s Ethernet with Unmodified Operating Systems and Applications.”
2003 Nafea Bishara: “SCSI-DSDC: Extending the SCSI Transport Layer with Separate Data and Control Paths for Distributed Storage-Area-Network Architectures.”
2003 Diego Crupnicoff: “Scalable Reliable Multi-Rate Point-to-Multipoint Distribution of Bulk Data.”
2004 Uri Tal: “Power Diversity for Maximum Delay-Constrained Throughput in ALOHA networks with Successive Decoding.”
2005 Alexander Gendler: “Efficient prefetchers for hierarchical memories.
2006 Aviel Timor: “Using Under-Utilized CPU Resources to Enhance its Reliability.”
2006 Erez Zilber: “TPT-RAID: a High Performance Box-Fault Tolerant Storage System.”
2006 Yoav Levy: “AGrid: Semantic Model-Based Negotiating Agents as a Resource Management Infrastructure in Computing Grids.”
2006 Evgeny Fiksman: “Dynamic Reconfiguration Architectures for Multi-Context FPGAs.”
2006 Ishay Geller: “Dataflow Trace Cache (DFTC): a Dynamic Translation Processor Architecture for Power-Efficient High-Performance Execution.”
2006 Oren Fine: “Increasing disk drive efficiency for transaction processing through block-affinity detection and packaging.”
2006 Vladimir Zdornov: “Mitigating Congestion in High-Speed Interconnects for Computer Clusters.”
2006 Oded Green: “Scheduling Directives for Shared-Memory Many-Core Processor systems.”
2011 Haim Snapy: “Efficient Incorporation of Auxiliary Memory into a Hierarchical Memory System.”
2006 Anton Lavro: “An EDGE Co-Processor for a RISC CPU: Architecture, Performance and Power Analysis.”
2012 Shachar Raindel: “Replicate and Bundle (RnB) – a Mechanism for Relieving Bottlenecks in Data Centers.”
2013 Idan Igra: “Constructive Conflict Resolution for Transactional Memory.”